22 березня - Всесвітній день водних ресурсів (Всесвітній день води)
22 березня - Всесвітній день водних ресурсів (Всесвітній день води)
Землю часто називають «блакитною планетою», маючи на увазі її величезні водні простори. Однак 97% з них - це морська вода, непридатна для вживання людьми. Хоч частка прісної води в порівнянні з солоною є мізерною, саме вона життєво необхідна нам для пиття, приготування їжі, санітарних потреб. Через зростання чисельності населення, розвиток виробництва, зміни клімату спостерігається дефіцит прісної води, і вже чимало людей у світі відчули це на собі. Щоб об’єднати міжнародні зусилля в боротьбі з водною кризою та спонукати населення до більш ефективного використання води, ООН заснувала Всесвітній день водних ресурсів (World Water Day) або Всесвітній день води, який відзначається щороку 22 березня.
Щороку цей день підвищує обізнаність про важливу проблему, пов’язану з водою, і надихає на дії для подолання кризи водопостачання і санітарії. Цього року ООН-Вода координується Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК ООН) та Організацією ООН з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО). В нашій країні місія з реалізації державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів покладена на Державне агентство водних ресурсів України. На території Одеської області питаннями управління, використання та відтворення водних ресурсів, а також моніторингом їх стану, займається Басейнове управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю.
Цього року темою Всесвітнього дня води є «Збереження льодовиків». Льодовики мають вирішальне значення для життя – їхня тала вода необхідна для пиття, сільського господарства, промисловості, виробництва чистої енергії та здорових екосистем.
Швидко танучі льодовики спричиняють невизначеність водних потоків, що має серйозні наслідки для людей і планети.
Важливе значення мають глобальне скорочення викидів вуглецю та місцеві стратегії адаптації до зменшення льодовиків.
Льодовики тануть швидше, ніж будь-коли.
Коли планета стає гарячішою, наш замерзлий світ зменшується, роблячи кругообіг води більш непередбачуваним.
Для мільярдів людей потоки талої води змінюються, викликаючи повені, посухи, зсуви та підвищення рівня моря.
Незліченні спільноти та екосистеми знаходяться під загрозою спустошення.
Оскільки ми разом працюємо над пом’якшенням кліматичних змін і адаптацією до них, збереження льодовика є головним пріоритетом.
Ми повинні зменшити викиди парникових газів, щоб уповільнити відступ льодовика.
І ми повинні більш стійко поводитися з талими водами.
Порятунок наших льодовиків — це стратегія виживання людей і планети.
А загалом, воду треба берегти і витрачати ощадливо.
Декілька основних рекомендацій для раціонального використання та споживання води:
– Приймайте п’ятихвилинний душ. Закривайте кран під час чищення зубів, миття посуду та приготування їжі.
– Вчасно ремонтуйте каналізаційні та водогінні труби для попередження створення аварійних ситуацій.
– Не виливайте харчові відходи, масла, ліки та хімікати в каналізацію.
– Приймайте участь у водоохоронних акціях з прибирання прибережних захисних смуг річок, озер, водно-болотних угідь, пляжів тощо.
Бережіть природу!
Навіть незначні дії, якими б вони не були, допоможуть у вирішені водної кризи!
Всесвітній день води є нагадуванням про необхідність відповідального ставлення до води та активних дій для її збереження!
Окнянська селищна рада просить не залишатися осторонь проблем, пов’язаних із забрудненням та нераціональним використанням водних ресурсів, бо тільки об’єднавшись ми зможемо зберегти для майбутніх поколінь безцінний природний ресурс, джерело та основу життя – воду!