Особливості зберігання посівного матеріалу соняшника

Дата: 01.11.2022 15:29

Аграрії області майже закінчили жнивувати соняшник. Зберегти урожай — не менш важливе завдання, що стоїть перед аграріями, ніж виростити його. Щоб насіння соняшника зберегло свою належну якість до настання посівного сезону, необхідно забезпечити йому необхідні умови зберігання. При неправильному зберіганні насіння соняшнику втрати врожаю досягають 15 відсотків.

Посівний матеріал соняшника досить вимогливий до умов зберігання.

Протягом періоду зберігання важливо, щоб температура повітря складала +7-10° С, а вологість насіння не повинна перевищувати 7%. При таких умовах насіння може зберігатися протягом тривалого періоду. Проте при високих температурах (+20-25° С) може значно знижуватися якість насіння, також можуть розвиватися шкідливі мікроорганізми, що призведе до псування насіння. Під час зберігання насіння може зазнавати різних змін, які можуть привести до зниження його схожості. Основними причинами зниження схожості може бути пліснява, кліщі та комахи. Тому варто дотримуватися основних вимог щодо зберігання, щоб посівний матеріал був готовий до посіву.

Основні вимоги до зберігання насіння:

• насіння зберігаються штабелями чи насипом у сухих критих сховищах, знезаражених від комірних шкідників

• кожна партія насіння складається окремо і позначається штабельним ярликом, у якому зазначається: культура, сорт, категорія, генерація, рік урожаю,номер партії, маса партії, к-ть місць, документ на насіння

• мішки зберігають при вологості насіння, яка не перевищує стандартну, на настилах або піддонах, віддалених від підлоги не менше ніж на 15см, а від стіни – 70см. Розмір штабелів та  відстань між ними повинні сприяти відбору проб насіння з будь-якого місця

• при зберіганні насіння насипом висота борту не повинна  перевищувати: для олійних – 1,5м.

• не допускати травмування насіння під час транспортування та зберігання;

• протруєне насіння соняшника повинно зберігатися в сухому та добре провітрюваному приміщенні

Отже, дотримання всіх цих вимог дозволяють зберегти посівний матеріал в належній якості протягом тривалого періоду. Завдяки цьому мінімізуються можливі втрати та зберігаються всі якісні показники посівного соняшника. Відповідно до ст.13 ЗУ «Про насіння та садивний матеріал» суб’єкти насінництва та розсадництва зобов’язані додержуватися встановленого законодавством у сфері насінництва та розсадництва порядку пакування, маркування, транспортування та зберігання насіння і садивного матеріалу

Тому не нехтуйте правилами зберігання насіння, щоб у майбутньому отримати хороший урожай.

головний спеціаліст відділу контролю

у  сфері насінництва та розсадництва

Палиця К.І