Святкування Масляної в селищі Окни
Неможливо уявити собі завершення зими без традиційного масляного тижня, за який кожен справжній українець встигає з’їсти таку кількість смачних млинців, що вистачить на весь рік. А чи знаєте ви, що Масляна – це одне з найдавніших слов’янських свят, тому що бере свій початок ще з дохристиянських часів, у період поклоніння язичницьким богам?
Масляна символізувала прихід весни та пробудження природи. Древні слов’яни відзначали “проводи зими” та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на це небесне світило – млинець.
Прихід весни ототожнювали із Сонцем, тому на Масляну готували обрядовий хліб у формі кола – млинець. Стародавні слов’яни вірили, що разом з круглим, рум'яним млинцем вони з'їдають частинку тепла і могутності небесного світила. На Русі млинці готувались в круглих глиняних пательнях із зубчатими краями й прокресленим по глині хрестом – знаком сонця.
Вареники вважаються символом Місяця, тому що своєю формою нагадують його обриси. Свого поширення ця страва набула на території України у період козацтва. Беручи до уваги мінімум півтора тисячолітнє походження свята та відсутність вареників у меню давніх слов’ян, традиційною стравою Масниці являються саме млинці, а вареники увійшли в традицію лише в останні століття.
10 березня 2019 року в центрі селища Окни на танцювальному майданчику Окнянська селищна рада об’єднана територіальна громада відзначала одне з найдавніших слов’янських свят — Масляну.
Святкування розпочалось привітанням селищного голови Бєлоуса Олега Сергійовича.
В святковій програмі прийняли участь колективи Антонівського, Ставрівського, Римарівського, Новосамарського, Дубівського, Топалівського, Гулянського, Маяківського, Довжанського, Малаївського старостинських округів та дитячий колектив с. Флора.
Кожен старостинський округ дуже гарно підготувався. Були накриті столи з різноманітними стравами, такими як: млинці, вареники, короваї та інші смаколики. До страв подавали зігріваючі напої. Частування проходило безкоштовно і в атмосфері чудового настрою.
Продовжилось свято концертною програмою учасників, іграми та змаганнями. По завершенню, шляхом голосування глядачів, було обрано переможців конкурсу. Перше місце зайняв Римарівський старостинський округ. Вони набрали 181 голос і отримали грошовий приз в розмірі 15000 грн.
Друге місце з однаковою кількістю голосів (98) отримали Дубівський і Ставрівський старостинські округи, але за кількістю аплодисментів Ставрівський старостинський округ переміг і зайняв почесне ІІ місце, отримавши 10000 грн.
Третє місце розділили між собою всі інші учасники свята. Їх заоохотили грошовими призами в розмірі 2000 грн.
На завершення свята було проведено спалювання опудала Зими.
Дякуємо всім учасникам і гостям, які завітали на наше гостинне свято!